Wybór obuwia niemowlęcego to temat, który budzi wiele kontrowersji wśród rodziców. Opiekunowie pragną zadbać o zdrowie pociechy, ale często nie wiedzą, na co zwrócić uwagę podczas zakupów i czyich wskazówek słuchać – rodziny, przyjaciół, specjalistów? Nie polegaj na opinii innych, tylko dowiedz się, na co sam możesz zwrócić uwagę podczas wyboru obuwia dla dzieci i jakie modele są warte uwagi.

Moment, kiedy dziecko stawia swoje pierwsze kroki, jest wyjątkowy dla całej rodziny. Maluch cieszy się, że może eksplorować świat z nowej perspektywy, a opiekunowie „pękają z dumy”, bo ich pociecha pokonała kolejny etap rozwoju. Jednak wraz z pierwszymi krokami pojawia się pytanie „jakie buty niemowlęce dla chłopca i dziewczynki wybrać?”.

Obuwie niemowlęce – tylko z naturalnych materiałów

Skóra dzieci jest niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego trzeba zadbać o to, żeby materiały, z którymi ma kontakt, były równie delikatne i miękkie. Takie wymagania spełniają wyłącznie tkaniny naturalne, takie jak skóra, bawełna, wełna i kauczuk, z których są wykonane buty dla noworodkai starszych dzieci dostępne w ofercie TupuTupu.

Obuwie, które zostało wyścielone tymi materiałami, jest gładkie i przyjemne w dotyku oraz łatwo dopasowuje się do kształtu stopy, dzięki czemu nie podrażnia delikatnej skóry. Co więcej, jest oddychające, przez co nogi nie pocą się nadmiernie i cały czas pozostają suche, niezależnie od warunków, które panują na zewnątrz. Dzięki temu maluch może stawiać swoje pierwsze kroki bez żadnych przeszkód i uczucia dyskomfortu.

Buciki dla niemowlaka – najlepiej z miękką podeszwą i dopasowanym zapiętkiem

Wśród starszych osób panuje przekonanie, że buty dla noworodka i niemowlaka powinny mieć twarde zapiętek i podeszwę, aby dobrze stabilizowały stopę i zapobiegały jej deformacjom. Jednak najnowsze badania pokazują, że w takim obuwiu proces nauki prawidłowego przetaczania nóg po podłożu jest zaburzony. Specjaliści wskazują, że najlepsze są miękkie buty dla niemowląt, które zginają się w naturalny sposób razem ze stopą.

Aby tak było, warto wybierać modele z elastyczną podeszwą wykonaną ze skóry, kauczuku, gumy lub wysokiej jakości tworzywa sztucznego, którą można zgiąć palcami w obie strony bez nadmiernego podejmowania wysiłku.

Twardy zapiętek, który okala całą piętę wraz z kostką, również nie jest mile widziany. Podczas chodzenia w takim bucie mięśnie wokół ścięgna Achillesa nie są aktywowane, przez co nie rozwijają się prawidłowo i w efekcie nie są w stanie utrzymać stopy w prawidłowej pozycji.

Jeśli chcesz tego uniknąć, wybierz buty dla niemowlaka, w których zapiętek jest miękki i dobrze przylega do pięty. Dzięki temu maluch będzie mógł swobodnie biegać, chodzić na palcach i kucać bez ryzyka, że stopa „ucieknie” na bok albo że spadnie but.

Pierwsze obuwie dla niemowlaka – wyłącznie nowe

Wielu opiekunów zakłada swojej pociesze obuwie po starszym rodzeństwie lub kuzynostwie. Często podejmują taką decyzję z powodów finansowych, ale także dlatego, że starsze dziecko chodziło w butach bardzo krótko, przez co wyglądają one jak nowe. Nie jest to dobry pomysł.

Wystarczy, że maluch pochodzi w obuwiu przez kilka godzin, aby wkładka wewnątrz odkształciła się i dopasowała do kształtu jego stóp, a w rezultacie zapewniła im odpowiednie wsparcie oraz bezpieczeństwo podczas poruszania się. Założenie takich butów innemu dziecku sprawi, że to jego stopy będą musiały dopasować się do wkładki, a nie na odwrót.

W efekcie bardzo łatwo doprowadzić do zaburzeń w ich rozwoju i nauce prawidłowego przetaczania ich po podłożu. Co więcej, wkładka w używanych butach nie zapewni małym nóżkom wsparcia w odpowiednich strefach, przez co maluch może np. łatwiej się przewracać. Dlatego każde, nie tylko pierwsze, buciki niemowlęce dla chłopca i dziewczynki powinny być nowe.

Czytaj więcej: Najczęściej popełniane błędy przy wyborze obuwia dla dzieci – czego należy unikać?

Buty dla niemowląt – najkorzystniej z zapasem

Niezależnie od tego, czy kupujesz buty zimowe niemowlęce, sandałki na lato, czy niechodki na wiosnę, zadbaj o to, żeby wybrany model był dopasowany do stóp dziecka. Obuwie nie może być:

  • zbyt małe, aby nie uciskało paluszków, a przez to nie przyczyniało się do powstawania otarć i podrażnień,
  • zbyt duże, żeby podczas biegania dobrze trzymało się stóp i zapewniało im bezpieczeństwo,
  • tej samej długości co stopy, ponieważ wówczas nie zapewnią one wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania się. Co więcej, dziecko szybko z nich wyrośnie.

Buty dla noworodka i starszaka powinny być o 7 mm dłuższe niż stopa dziecka. Dzięki temu palce będą mogły swobodnie pracować podczas chodzenia, biegania czy skakania. W przypadku ocieplanych butów niemowlęcych należy zadbać o ok. 1 cm zapasu, aby można było założyć dziecku grubszą skarpetkę w chłodne dni.

W kwestii wyboru bucików niemowlęcych dla dziewczynki i chłopca zaufaj specjalistom. Tylko tak zapewnisz stopom pociechy odpowiednie warunki do rozwoju.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili