Od dnia narodzin swojej pociechy dokładasz wszelkich starań, żeby dorastała w jak najlepszych warunkach. Czy pamiętasz także o tym, żeby zadbać o małe, słodkie, dziecięce stópki? Okazuje się, że po postawieniu pierwszych kroczków przez dziecko wielu rodziców zapomina o profilaktyce tej części ciała. To błąd, który może spowodować rozwój wady stóp u dzieci. Dowiedz się, jak im zapobiegać.

Nieprawidłowości w rozwoju stóp u dzieci są nierozerwalnie połączone z wadami postawy. Zmiany w budowie nóg wpływają na pracę stawów i całego kręgosłupa, w rezultacie doprowadzając do ich deformacji i kształtowania się nieprawidłowych nawyków poruszania się czy siedzenia. Jedynym sposobem, aby temu zapobiec, jest wprowadzenie profilaktyki wad stóp.

Najczęstsze wady stóp u dzieci

Im wcześniej zostaną wykryte nieprawidłowości, tym większa szansa, że leczenie będzie trwać krócej, a konsekwencje będą mniej dotkliwe. Dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, jakie wady stóp mogą występować u dzieci. Wśród najczęściej diagnozowanych wymienia się dwa rodzaje wad:

  • wrodzone, które wymagają niezwłocznej konsultacji medycznej już po porodzie, takie jak płaskostopie, koślawość kolan, szpotawość stóp, stopy wydrążone,
  • nabyte, które występują u dzieci starszych i dorosłych, takie jak haluks, paluch sztywny czy paluchy młotkowate.

Każda wada wymaga konsultacji medycznej, dlatego jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z powyższych problemów, umów się na wizytę.

Jednak o ile wadom wrodzonym nie można zapobiec, o tyle zniekształceniom nabytym – już tak. Wystarczy wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne we właściwym czasie.

Profilaktyka wad stop u dzieci

Zastanawiasz się, jak zapobiec wadom stóp u swojej pociechy? Na szczęście to dość proste i nie wymaga wykonywania skomplikowanych czynności. Oto co można zrobić.

  • Nie pomagaj podczas nauki chodzenia

Kiedy dziecko wykazuje gotowość do postawienia swoich pierwszych kroczków, wielu rodziców pragnie mu w tym pomóc i np. chwyta za dłonie i próbuje prowadzać, sadza do chodzika lub wręcza pcha.

Choć intencje z pewnością są szczere i podyktowane dobrem malucha, nie należy tego robić. Takie „przyspieszanie” nauki chodzenia nie pomaga pociesze. Wręcz przeciwnie – utrudnia utrzymanie równowagi, przeszkadza w kształtowaniu się nawyku prawidłowego przetaczania stopy po podłożu i nie uczy właściwej reakcji na upadek.

W rezultacie dziecko nie potrafi samodzielnie stanąć na całych stopach, zaczyna chodzić na palcach i/lub nie wyciąga rąk przed siebie, gdy się przewraca. W rezultacie pojawia się duże ryzyko rozwinięcia się niewłaściwej postawy ciała oraz problemów ze stopami.

Dlatego pozwól dziecku, aby samodzielnie podejmowało próby chodzenia, uczyło się upadać i wstawać. To ważne dla jego harmonijnego rozwoju.

  • Zakładaj odpowiednie obuwie

Noszenie sztywnego, wykonanego z niskiej jakości materiałów lub używanego obuwia to prosta recepta na deformację stóp, a co za tym idzie także rozwój wad postawy. Co więcej, w takich bucikach stópki będą się pocić, przez co można doprowadzić do powstania nieprzyjemnego zapachu, a nawet chorób skóry.

Dlatego podstawa profilaktyki wad stóp to dobre buciki dla niemowlęcia. Najlepiej wybrać model, który jest wykonany z miękkich, elastycznych materiałów, np. skóry naturalnej, ma giętką podeszwę oraz jest lekki. Dzięki temu stawianie pierwszych kroczków jest łatwe i przyjemne, a do tego bezpieczne. Co więcej, takie obuwie pozwala to stworzyć pociesze odpowiednie warunki do nauki chodzenia.

Dobrym wyborem są np. buciki niemowlęce marki Emel. Jest to polska marka z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu miękkiego, elastycznego obuwia dla dzieci w każdym wieku, która dokłada wszelkich starań, aby jej buty wspierały rozwój stóp i zapewniały maluchom bezpieczeństwo podczas podejmowania różnych aktywności.

  • Zachęcaj do chodzenia boso

Jeśli chcesz nauczyć dziecko, jak prawidłowo stawiać stopy oraz jak mocno dociskać pięty do podłoża, żeby nie zrobić sobie krzywdy podczas chodzenia, pozwól mu jak najczęściej chodzić boso.

Kontakt stóp z podłożem jest niezwykle ważny dla jego harmonijnego rozwoju. Dzięki temu maluch aktywuje wszystkie mięśnie posturalne oraz podbicia stóp, co pozwala im się wzmocnić, a także wzmaga krążenie krwi w podeszwach. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstania różnych chorób skóry.

Co więcej, spacerowanie boso zwiększa świadomość własnego ciała, uczy równowagi i jest świetnym ćwiczeniem sensorycznym, a do tego jest niezwykle przyjemne. Chodzenie bez butów razem z dzieckiem może stać się również świetną okazją do obserwacji otaczającego świata.

Czytaj więcej: Jakie ćwiczenia na stopy dla małych dzieci? Propozycje ćwiczeń stóp dla maluchów

Zadbaj o profilaktykę już od narodzin malucha, a problemy ze stopami z pewnością go ominą. To jeden z najlepszych, a przy tym darmowych prezentów, które możesz podarować swojej pociesze.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili